Да резимираме и да Ве подготвиме за неделата што следи.

Што се случуваше?

? Пазарите на акции, обврзници и крипто минатата недела паднаа, бидејќи учесниците на пазарот се приспособија на изгледите за повисоки каматни стапки. Говорот на Пауел во средината на изминатата неделата предизвика нестабилност и на крајот ги испрати акциите во надолна линија.

? Партнерството на Мајкрософт со ChatGPT и нивниот „нов начин за пребарување“ го забрза зуењето на вештачката интелигенција. Па така, Google, Alibaba, JD.com и други објавија свои иницијативи оваа недела.

? Заработката беше во центарот на вниманието во неделата што помина, со Chipotle, British Petroleum, Hertz, Royal Caribbean и многу повеќе.

? Компанијата за споделување на возења, Lyft, оваа недела имаше падови по проценките кои многу недостасуваа, додека Uber го објави својот најдобар квартал досега.

? Други извештаи за заработка од неделата ги вклучуваат Pinterest, Chegg, Robinhood, Affirm, Wynn Resorts и многу други компании.

? Неколку извршни директори, вклучувајќи ги Newell Brands и PayPal, објавија дека се пензионираат. Во меѓувреме, првата заработка на Дизни со Bob Iger повторно на чело беше доволно добра за активистот Nelson Peltz да ја напушти својата борба.

Издвојуваме:

? Компанијата Форд планира да отвори фабрика за електрични батерии од 3,5 милијарди долари во Мичиген. Наводно, компанијата е на неколку дена од споделување на својот план за зголемување на понудата на батерии за електрични возила произведени во САД. Ројтерс шпекулираше дека Форд би можел да биде партнер со кинеската Contemporary Amperex Technology Co (CATL) за изградба на фабрика за батерии со железо фосфат од 3,5 милијарди долари надвор од Маршал, Мичиген. Дополнително, Блумберг објави дека Форд размислувал за сопственичка структура со која би ја поседувал целата фабрика и инфраструктура.

Доколку сакате концизен преглед на тоа што ќе се случува оваа недела, погледнете го економскиот календар.

Оваа недела е полна со податоци, но сите очи ќе бидат насочени кон американските потрошувачки и индексот на цените на производителите. Проверете ја комплетната листа на економски податоци за оваа недела.