Анализи

Дали чувте ли за недостигот на полупроводници на пазарот?

Ако досега не сте чуле за недостатокот од полупроводноци може да е лошо. Без полупроводници, производителите на автомобили не можат да градат автомобили, технолошките компании не да може да произведуваат телефони или лаптопи, а вашиот “паметен фрижидер” нема да биде многу паметен. 💔 Сега, производителите на чипови градат нови леарници за да бидат во чекор…

Прочитај повеќе

Дали компанијата AutoNation е спремна за нови ценовни издигнувања

AutoNation, Inc., тикер AN се занимава со обезбедување на автомобилски производи и услуги. Работи преку следните сегменти: Домашен сегмент, Увоз, Премиум луксуз и Корпоративен сектор. AutoNation вчера објави рекордна заработка, затварајќи го тргувањето за денот под 1% од нејзиниот најголем врв. Дали прогнозата е за нови издугнувања на цената? Погледнете го прегледот подолу. AutoNation вчера…

Прочитај повеќе

Дали да ги продавам моите криптовалути?

Бидејки во последно време често ме прашуваат за мислење што може да се очекува следно на крипто пазарот, дали да ги продадат сега своите криптовалути и да купат покасно на пониска цена, мојот одговор е НЕ.  Одговорот е дека е премногу е касно да ги продавате вашите криптовалути токму сега. Во Биткоин заедницата има нешто…

Прочитај повеќе

Дали сте запознаени со CRISPR ?

Во 2012 година, двајца научници откриле метод за уредување на геном, наречен CRISPR-Cas9. Уредувањето на гени CRISPR е природна алатка која им овозможува на научниците да уредуваат, бришат и генерираат нови нишки на ДНК. Минатата година, помалку од една деценија од откритието, двајцата научници кои го открија добија Нобелова награда. Па така, они ја носат…

Прочитај повеќе

Некој друг “жеден” за Celsius Holdings Inc. ?

Летото е пред нас, а енергетскиот производител на пијалоци Celsius Holdings Inc., тикер CELH, веќе има принос од 46% од почеток на годината, а само оваа недела достигна 12%. Компанијата Celsius Holdings, Inc. се занимава со развој, маркетинг, продажба и дистрибуција на пијалоци што согоруваат калории. Таа нуди најразлични вкусови, како портокал, грејфрут, ананас, лубеница…

Прочитај повеќе

Disclaimer

Напомена:  Сите текстови, техники, графикони, анализи или резултати презентирани на страната на Инвест Поинт се само за едукативни цели. Дадените информации не треба да се толкуваат на кој било начин како препорака за купување или продавање на кој било финансиски инструмент. Секогаш треба да се консултирате со вашиот лиценциран инвестиционен советник и/или личен банкар за да ја утврдите соодветната инвестиција спред вашата финансиска состојба. Инвест Поинт и неговите соработници нема да бидат одговорни за вашите инвестициони одлуки.
Send this to a friend